Nanosatelit BDSAT byl navržen pro experimentální ověření senzorických systémů na naší oběžné dráze. Jedná se o první soukromý cubesat v ČR zkonstruovaný pro ověření jak průmyslových senzorů tlaku v kosmickém prostředí, tak zároveň i banky superkapacitorů jako moderního zdroje energie pro vesmírné aplikace, který umožňuje dodání velkého výkonu v krátkém čase. Kromě toho satelit také podporuje celosvětovou radioamatérskou komunitu několika HAM službami a aktivitami.
Na vývoji nanosatelitu se podíleli specialisté z BD SENSORS, Spacemanic a výzkumní pracovníci z CEITEC VUT a FEKT VUT. První nanosatelit BDSAT byl vyslán na oběžnou dráhu kolem Země začátkem dubna 2022. Ten ale přestal po pár týdnech vysílat radiový signál. Satelit BDSAT-2 byl pak dne 3. 1. 2023 v 15:56 úspěšně vynesen do vesmíru raketou Falcon 9 z mysu Canaveral. BDSAT-2 navazuje na měření satelitu prvního, nyní velmi úspěšně. Data z těchto měření přijímá Výzkumná laboratoř experimentálních družic FEKT VUT a je možné je sledovat na webu projektu BDSAT www.bdsat.cz. Oba satelity byly realizovány s finanční podporou z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu TRIO.
A právě společnost BD SENSORS, pravidelný vystavovatel na mezinárodním veletrhu elektrotechniky, energetiky a automatizace AMPER, letos tento projekt přihlásila do soutěže Zlatý AMPER 2023. Odborná komise této soutěže posuzuje na místě přihlášené exponáty a rozhoduje o nejpřínosnějším exponátu tohoto veletrhu. Projekt BDSAT zvítězil ve své kategorii a zařadil se tak mezi 4 oceněné z celkové konkurence 18 exponátů. Slavnostní předávání ceny proběhlo první veletržní den 21. 3. 2023 ve foyer výstavní haly. Za společnost BD SENSORS přebíral tuto cenu Matyáš Gmenta.
Společnost BD SENSORS děkuje za výbornou spolupráci na projektu CEITEC a FEKT VUT Brno a rovněž společnosti Spacemanic.